Máme nového parťáka

Tí, čo nás sledujete ste si už určite všimli, že v príspevkoch sa začala zobrazovať nová tvár. Kto to je, odkiaľ prišiel a prečo sme si medzi nás vybrali práve jeho?

Vybrať do tímu toho správneho člena nie je vždy jednoduchá záležitosť a týmto procesom si prechádzame aj my. Snažíme sa nájsť ľudí, ktorí veria našej myšlienke a chcú jej pomáhať. No nie je to vždy úplne jednoduché, keďže trh moc nepraje tým, čo chcú robiť dobre a poctivo. No my sa s tým popasujeme. Vždy riešime veci prioritne srdcom a v tomto prípade to platí dvojnásobne.

Určite každý z vás pozná ten okamih, keď sa na niekoho pozrie a povie si, ten človek musí byť super, má takú charizmu, stále sa usmieva, má okolo seba úplne dobrú energiu. Podobný pocit sa dostal k našej Maji, ale namiesto človeka sa zadívala do psích očí, ktoré však moc nežiarili radosťou, no určite chuťou do života. A tak sa začal celý príbeh.

Ako získať ESO

Na Facebooku je množstvo skupín, kde môžete sledovať, prípadne podporovať rôzne združenia, spolky a nápady s dobrou myšlienkou. Jeden z takýchto projektov je aj Chrti v nouzi. Ide o združenie, ktoré sa nachádza v Írskom Mullinahone. Toto združenie vzniklo s cieľom zachraňovať chrty. Prečo ale potrebujú pomoc a prečo práve v Írsku?

Tak v Írsku, ako aj Španielsku sú výrazné medzery v zákone a tak nie je zabezpečená 100 % ochrana zvierat. Zákon nezakazuje ilegálne preteky chrtov, ani chovné stanice, kde sa psíky množia vo veľkom len za účelom pretekov, v ktorých sú samozrejme nehorázne peniaze kvôli stávkam. Možno si poviete, že veď ten pretek ale nie je až tak zlý, veď ten pes má na to predispozície a v konečnom dôsledku ho to aj baví. V tom máte určite pravdu. No za akých podmienok?

Z jedného vrhu sa ako vhodný pretekár preukáže tak jeden, dvaja. Do 3 mesiacov sa pes len pripravuje na overenie predispozícii na beh. Ak má v 3 mesiacoch dobré predpoklady, v niektorých prípadoch mu ešte narežú šľachy pre dlhší záber nohy. Do 6. mesiacu sa psík regeneruje, pripravuje na testovanie jeho schopností. Ak sa preukáže ako vhodný bežec čaká ho maximálne ročná kariéra. Neustále preteky, doping, koterec.

A čo potom? Tých šťastnejších zastrelia. Ostatní končia s vyrezaným čipom pri diaľniciach, či uviazaní niekde v lese. Tí, čo sa neoverili už ako 3 mesační končia v lepších prípadoch v krabiciach pri ceste, v horších vo vreci a pod… A presne v týchto situáciách zasahujú neuveriteľne obetaví ľudia zo Združenia chrti v nouzi. Dostavajú sa k ním psíky z dog poundov, kde je pes umiestnený potom, ako ho niekde náhodou nájdu. V tejto záchytnej stanici však nemôže zostať dlhšie, ako dva dni. Takže samozrejme, že vo väčšine prípadov sa presúvajú hneď do chrtieho útulku – Chrti v nouzi. Toto miesto je však neustále preplnené a vo veľa prípadoch sa už aj situácia tu vyhrocuje.

Príbeh krabice z diaľnice si doniesol aj náš ESO. Našli ho aj s jeho dvoma súrodencami. Vyhladovaných, vychudnutých, zablšených. A zaujímavé, že po prečítaní príspevku na ich FB stránke, si naša Maja povedala, že potrebuje nejako pomôcť. Odcestovať do Mullinahone bolo v tom čase nereálne, tak… 🙂

A tak po 3 mesačnom čakaní, kým sa naplnila dodávka s psíkmi na adopciu k nám namiesto malého, milého šteniatka prišlo niečo ako kôň, ktorý má pocit, že má rozmery malého mačiatka 😀 …páči sa mu v dielni, aj medzi ľuďmi. Aj keď prišiel ako 6 mesačný, nevedel chodiť po schodoch, voziť sa v aute, či reagovať na meno. Deň, čo deň sa učí a je fakt super šikovný. Okrem ďalšieho blázna sme si však do dielne priniesli aj kopu zodpovednosti, ktorú však vnímame, ako odmenu 🙂 Lebo…

“Robiť dobré veci má vždy zmysel.”

 

Takže takto nejako sme sa dostali k nášmu novému komparzistovi, ktorý sa zrejme bude pri našej práci objavovať stále častejšie.  🙂

 

Ak vás zaujala táto téma určite sa vám bude páčiť aj projekt YO GALGO od španielského dokumentaristu a fotografa, ktorý sa rozhodol obuť do tejto problematiky a vytvára skutočne veľmi zaujímavý koncept komunikácie – trailer.

*Ďakujeme za tvoj čas 🙂